Aktualności
Targi Kielce wejdą na giełdę…
Trwająca obecnie rozbudowa ośrodka szacowana jest na 170 milionów złotych. Do tej pory powstały już dwie nowe hale wystawowe, w tym jedna z możliwością organizacji eventów dla 4500 osób, terminal wejściowy z elektronicznym systemem rejestracji gości, budowane jest Centrum Kongresowe dla 1000 osób z parkingiem podziemnym i 57 metrową wieżą widokową, które do użytku oddane zostanie w połowie 2013 roku. W przyszłym roku rozpocznie się także budowa parkingu wielopoziomowego i drugiego terminala, tym razem od strony zachodniej. Ta część inwestycji realizowana jest w ramach projektu unijnego, jej dofinansowanie z Programu Rozwój Polski Wschodniej sięga 47 procent.
W krajobrazie ośrodka targowego nie może zabraknąć hotelu - elementu niezbędnego do dopełnienia infrastruktury. Teren pod inwestycję, zlokalizowany jest w bezpośrednim sąsiedztwie Centrum Kongresowego - jego obszar (150x150 m) i umiejscowienie umożliwiają budowę obiektu na minimum 200 pokoi, z parkingami, restauracją, rozbudowanym zapleczem cateringowym i klubem nocnym.
Inwestycja realizowana jest z rozmachem. - Dlatego zdecydowaliśmy się pozyskać finansowanie z giełdy – wyjaśnia prezes Andrzej Mochoń – Już teraz wybieramy firmę, która wprowadzi naszą spółkę na parkiet. Nasz debiut uzależniamy oczywiście od sytuacji finansowej na rynku.
Targi Kielce, które debiut planują jesienią przyszłego roku bądź wiosną 2013 byłyby pionierem wśród organizatorów targów na Giełdzie Papierów Wartościowych.
Zgodnie z danymi Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową dotycząca atrakcyjności inwestycyjne województw Targi Kielce są najsilniejszą marką Świętokrzyskiego. Według danych CENTREX – organizacji zajmującej się statystykami targowymi w europie kielecki organizator wystaw to trzeci ośrodek wystawienniczym w Europie środkowo–wschodniej. Pozycję tą Targi Kielce zajmują przed targami z tak dużych aglomeracji jak Budapeszt czy Praga .
Obecnie właścicielem, któremu zależy na rozwoju spółki, pełniącej ogromną rolę miastotwórczą jest Gmina Kielce.
Warto zauważyć, że kielecki ośrodek, który wraz z Targami Poznańskimi kontroluje ponad 70 procent rynku wystawienniczego w kraju pozycję swoją osiągnął pomimo braku dostępu do potrzebne w tej branży infrastruktury jak lotnisko czy autostrada.
Spółka organizuje rocznie ponad 400 konferencji i 60 wystaw, między innymi znany na całym świecie MSPO - Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego, jedyne w Europie Międzynarodowe Targi Budownictwa Drogowego AUTOSTRADA-POLSKA i Międzynarodową Wystawę Budownictwa i Wyposażenia Kościołów, Sztuki Sakralnej i Dewocjonaliów SACROEXPO, a także znane w Europie Międzynarodowe Targi Maszyn Budowlanych i pojazdów Specjalistycznych MASZBUD i Międzynarodowe Targi Przetwórstwa Tworzyw Sztucznych PLASTPOL, Międzynarodowe Targi Technologii dla Odlewnictwa METAL i bijące rekordy popularności Międzynarodowe Targi Techniki Rolniczej AGROTECH, odwiedzane przez 50 tysięcy ludzi. Jako jedyna polska spółka targowa Targi Kielce organizują wystawy poza granicami kraju. Pod koniec listopada zadebiutowała, odnosząc sukces węgierska edycja targów przetwórstwa tworzyw sztucznych CEPLAST. W 2011 roku Targi Kielce sprzedały 170 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni, gromadząc na niej 6 tysięcy wystawców z 56 krajów. Wystawy odwiedziło ponad 200 tysięcy gości.