Aktualności
Targi Plastpol oficjalnie otwarte konferencją o przemyśle tworzyw sztucznych w Polsce i Europie
W oficjalnym otwarciu targów PLASTPOL, we wtorek 21 maja wzięła udział wiceprezes zarządu Targów Kielce, Bożena Staniak, która zaprezentowała obecną sytuację światowej branży targowej, jakie są trendy w tym sektorze oraz jakie działania w zakresie ESG podejmuje kielecki ośrodek:
- Targi Plastpol obejmują przemysł tworzyw sztucznych ściśle związany ze strategią ESG. Jak mówił bardzo słusznie Kai Hattendorf, CEO i Dyrektor Zarządzający UFI, ESG to sprawa ważna zarówno dla rozwiniętej gospodarki, ale również dla rozwijającej się. To zagadnienie, którego nie można odhaczyć, odzwierciedla bowiem to, kim jesteśmy i co robimy. Targi Kielce podejmują różnorodne działania w zakresie środowiska, społeczeństwa i ładu korporacyjnego – mówiła Bożena Staniak.
Konferencja „Przemysł tworzyw sztucznych w Polsce i Europie” była doskonałą okazją do podkreślenia znaczenie tego sektora w gospodarce. Przegląd aktualnych danych na temat przemysłu tworzyw sztucznych w Polsce i Europie, najnowszych statystyk, trendów oraz wyzwań przed którymi stoi branża omówiła w swojej prezentacji Dr inż. Anna Kozera-Szałkowska, Dyrektor Zarządzająca Plastics Europe Polska.
- Od samego początku istnienia Fundacji jesteśmy Partnerem Honorowym Targów Plastpol. Bardzo się cieszymy, że mamy możliwość właśnie tutaj, w Targach Kielce przedstawiać dane rynku tworzyw sztucznych w Polsce i Europie. Przemysł tworzyw sztucznych to przemysł globalny. Przez wiele lat Europa była głównym producentów tych tworzyw. Obecnie jej udział w światowej produkcji to 14%. Ilość tworzyw produkowanych globalnie rośnie. W 2022 roku światowa produkcja osiągnęła poziom 400, 3 mln ton. – wyjaśniała dr inż. Anna Kozera-Szałkowska.
Światowa produkcja prokonsumenckich recyklatów tworzyw sztucznych w 2022 roku wyniosła 35,5 mln ton, a światowa produkcja tworzyw bio-pochodnych i tworzyw z przypisaną zawartością pochodzenia biologicznego w 2022 roku wyniosła 2,3 mln ton. W latach 2018-2022 całkowita produkcja tworzyw sztucznych w Europie spadła o 5,6 %, a produkcja cyrkularna tworzyw sztucznych wzrosła o ponad 30%. W 2022 roku europejska produkcja osiągnęła poziom 11,7 mln ton, co stanowiła 19, 7 całkowitej produkcji tworzyw sztucznych w Europie (58,8 mln ton). W Polsce produkcja tworzyw sztucznych w 2022 roku wynosiła 2,4 mln ton. W latach 2018-2022 w sektorze opakowań zużycie tworzyw sztucznych w Europie spadła o 3,8 %.
W prezentacji Fundacji PlasticsEurope Polska przedstawiono także dynamikę wzrostu produkcji tworzyw sztucznych w Polsce na tle Europy, a także prognozy na nadchodzące lata, podkreślając potrzebę adaptacji do zmieniających się wymagań środowiskowych oraz technologicznych. Ważnym punktem było również wyjaśnienie wpływu regulacji unijnych na rynek tworzyw sztucznych.
Okazją do rozmowy na temat sytuacji w branży będzie również Seminarium Techniczne PLASTECH INFO organizowane drugiego dnia targów, w środę 22 maja. Fundacja PlasticsEurope Polska przedstawi wykład pt. „Tworzywa Sztuczne Nie z Surowców Kopalnych? System Tworzyw Sztucznych w Europie w 2050 roku”. Głównymi zagadnieniami będzie przyszłość przyszłość przemysłu tworzyw sztucznych, alternatywne surowce oraz strategie na rzecz zrównoważonego rozwoju.
Targi Plastpol 2024 potrwają do piątku 24 maja 2024 roku w Targach Kielce.
/MSi/