Aktualności
WEŹ UDZIAŁ W KONKURSIE TWÓRCZEGO RECYKLINGU "I CAN"
Martwi Cię postępująca degradacja środowiska naturalnego?
Masz ukończone 18 lat i czujesz w sobie pokłady niewykorzystanej kreatywności?
Zajmujesz się projektowaniem lub chciałbyś to robić?
Tematem Ogólnopolskiego Konkursu Twórczego Recyklingu I CAN jest wynalezienie sposobu na ponowne użycie puszek po napojach produkowanych przez Coca-Cola HBC Polska Sp. z o.o (Coca-Cola, Coca-Cola light, Coca-Cola zero, Cherry Coke, Fanta, Sprite, Nestea, Burn).
Konkurs dotyczy wszystkich obszarów projektowania: mebli, oświetlenia, przedmiotów codziennego użytku i akcesoriów, elementów małej architektury, gadżetów, zabawek, opakowań i komunikacji wizualnej. To wspaniały pretekst do uruchomienia wyobraźni i przeciwstawienia się nawykom w postrzeganiu świata i wypełniających go przedmiotów.
To użycie aktu kreacji do racjonalizacji i oszczędności produkcji ale przede wszystkim niezastąpiona niczym satysfakcja płynąca z wymyślania, kombinowania i tworzenia z rzeczy już istniejących, czegoś zupełnie nowego.
Co roku, na świecie, produkuje się ok. 180 miliardów aluminiowych puszek na napoje, z których tylko połowa jest ponownie wykorzystywana. Proces recyklingu chroni zmniejszające się zasoby boksytu (rudy aluminium), ale też zmniejsza znacząco, bo aż o ponad 90%, zanieczyszczenie wody i powietrza oraz zużycie energii elektrycznej w procesie ponownego przetwarzania tego surowca.
Pomysły na kreatywne zagospodarowanie odpadów to zadanie, którego wagi nie sposób pominąć.
Wsparcie I Ogólnopolskiego Konkursu Twórczego Recyklingu I CAN to nie pierwsza inicjatywa firmy Coca Cola w poszukiwaniu rozwiązań, których źródłem jest troska o środowisko. Podczas kolejnych edycji Coke Live Music Festival, firma wraz z organizacjami pozarządowymi, angażuje młodych ludzi w działania promujące ekologię. W 2010 roku udało się zebrać ponad 88% wszystkich plastikowych i papierowych kubków dostarczonych na teren festiwalu. Celem szeroko zakrojonej akcji „nie zatrzymuj.przetwarzaj” była edukacja i zachęcanie uczestników festiwalu do segregacji odpadów oraz recyklingu.
Ciekawym przykładem ponownego wykorzystania przetworzonych butelek PET jest krzesło „111 Navy Chair” wykonane z co najmniej 111 plastikowych butelek pochodzących z odzysku. Mebel ten jest owocem współpracy firmy Emeco, wiodącego producent mebli i twórcy kultowego już krzesła Emeco Navy Chair (#1006) z 1944 roku i firmy Coca-Cola.
Teraz również my mamy szansę zastąpić rozwój cywilizacji oparty na eksploatacji zasobów naturalnych i produkcji dających się nam coraz bardziej we znaki zanieczyszczeń realizacją idei zrównoważonego rozwoju. Kreatywne i bardziej efektywne wykorzystywanie tego, co posiadamy, łącznie z odpadami, to w perspektywie poprawa jakości życia nas wszystkich.
Więcej informacji o konkursie na stronie targów EcoFamily.