Aktualności
Wnioski online w programie Mój Prąd
W celu złożenia wniosku należy posłużyć się profilem zaufanym założonym, np. dzięki bankowości elektronicznej lub e-dowodem. Od 22 maja 2020 r. można złożyć wniosek także za pośrednictwem pełnomocnika.
Papierowe wnioski w programie Mój Prąd można było składać tylko do 30 marca 2020 r. Zmiana ta nie dotyczy instalatorów PV, z którymi NFOŚiGW ma podpisane umowy o współpracy.
Zobacz także: Statystyki programu Mój Prąd
Kanał elektroniczny jest efektywniejszy, a budowa przez NFOŚiGW systemu informatycznego, do którego wpadają wnioski elektroniczne powoduje, że obsługa tych wniosków nie stwarza większych problemów. A to przekłada się wprost na tempo obsługi klientów. Dlatego usprawniamy program wykluczając wnioski papierowe, które poważnie opóźniają obsługę również i tych wnioskodawców, którzy skorzystali z drogi elektronicznej. W grudniu 2019 r., pod koniec pierwszego naboru, Fundusz zalany został lawiną niekompletnych lub nieczytelnych papierowych wniosków, których wyjaśnianie zajmuje nam teraz dużo czasu, a każdemu przecież chcemy dać szansę na uzyskanie dofinansowania do domowej elektrowni słonecznej – wyjaśnia Piotr Woźny, prezes NFOŚiGW.
Zobacz także: Moc fotowoltaiki w Polsce
Nowa opcja składania wniosków przez pełnomocnika
Dla wszystkich, którzy nie mają profilu zaufanego czy e-dowodu, a chcą skorzystać z dotacji na przydomową fotowoltaikę, przygotowano kolejne ułatwienie - możliwość składnia elektronicznych wniosków na gov.pl przez pełnomocnika. Nowa opcja ma na celu maksymalne poszerzenie możliwości składania elektronicznych wniosków o dotacje. Od teraz pełnomocnik, czyli osoba upoważniona, może szybko i łatwo wyręczyć potencjalnych wnioskodawców w internetowym aplikowaniu o dotację.
Wzór pełnomocnictwa do złożenia wniosku w ramach programu Mój Prąd znajduje się na stronie mojprad.gov.pl (zakładka „Złóż wniosek”) i obowiązuje od 22 maja 2020 r. Należy go pobrać, wydrukować, podpisać a następnie załączyć w formie skanu do elektronicznego formularza na gov.pl.
Cyfryzacja Mojego Prądu została zakończona
Wdrożenie możliwości składania elektronicznych wniosków o dotacje przez pełnomocnika to ostatni krok w procesie cyfryzacji obsługi klienta w Moim Prądzie. Warto przypomnieć, że w momencie uruchomienia programu (30 sierpnia 2019 r.) jedyną możliwą opcją było składanie papierowych wniosków o dofinansowanie. Koneserów informatyzacji sektora publicznego zainteresuje z pewnością fakt, że cała obsługa programu Mój Prąd realizowana jest za pomocą chmury Microsoft Azure, z której korzysta NFOŚiGW.
Bieżące informacje o Moim Prądzie
Dotychczas, w ramach I i II naboru (odpowiednio od 30.08 do 20.12.2019 r. oraz od 13.01.2020 r. do 26.05.2020 r.), wpłynęło ponad 73 tys. wniosków o dotacje. Łącznie daje to moc zainstalowaną na poziomie 408 MW.
Wartość inwestycji w domową fotowoltaikę, zrealizowanych przez polskie gospodarstwa domowe dzięki programowi Mój Prąd, osiągnęła kwotę prawie 1,8 mld zł, z czego 360 mln to dopłaty z NFOŚiGW. Oznacza to, że kwota dofinansowania instalacji fotowoltaicznej stanowi 20 proc. inwestycji.