aktualnosci-euro-lift-2013-otwarcie.jpg
Podczas otwarcia głos zabrał m.in. Luc Rivet, Sekretarz Generalny

Współpraca nauki i biznesu

24 października 2012
W Targach Kielce otwarto II Międzynarodowe Targi Dźwigów EURO-LIFT

 

- Na całym świecie, a przede wszystkim w Polsce, w sektorze wind i dźwigów jest ogromna potrzeba współpracy nauki i biznesu. Projekty, które powstają na bazie takich „związków” są niezwykle cenione. Jest ich jednak u nas nadal zbyt mało. Teraz ta współpraca jest możliwa dzięki targom EURO-LIFT, ale także za sprawą wsparcia dla innowacji Programów Operacyjnych, dzięki którym pozyskiwane były środki finansujące działalność tego typu przedsiębiorstw - podkreślił wagę działań spin-off otwierając targi prof. Jerzy Kwaśniewski, przewodniczący Krajowego Forum Konsultacyjnego Dźwigów.

W trzydniowej wystawie w Targach Kielce udział bierze ponad 100 liderów rynku dźwigów z 17 państw. - W tym roku wystawa pobiła rekord sprzed dwóch lat. O atrakcyjności rynku polskiego, jako odbiorcy tej branży, świadczy 60% udział firm spoza naszego kraju – powiedział prezes Zarządu Targów Kielce, dr Andrzej Mochoń.

Na wystawie EURO-LIFT obecni są także przedstawiciele zagranicznych stowarzyszeń producentów dźwigów.

- Europa Wschodnia przejmuje pozycję lidera w naszej branży. Także biznesowym celem firm zachodnich z tego sektora gospodarki staje się Wschód – zauważył prezes włoskiego stowarzyszenia komponentów dźwigów Anica, dr Fabrizio Nicoli.

– Nasze stowarzyszenie co roku montuje 125 000 nowych urządzeń, ale mamy świadomość, że 5 mln wind i dźwigów transportu bliskiego potrzebuje modernizacji i temu przede wszystkim służą te targi – powiedział Luc Rivet, Sekretarz Generalny Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Dźwigów ELA. – Podejmiemy zatem rozmowy nie tylko o komponentach i rynku, ale także o tak ważnej kwestii, jaką jest bezpieczeństwo. To najlepsze miejsce na tego typu dyskusje – dodał Luc Rivet.