maxresdefault.jpg

Wycena i fakturowanie usług księgowych: kluczowe funkcje programu XON

12 września 2024
Obecnie dominują dwie metody wyceny pracy i fakturowania klientów za świadczone usługi księgowe. Pierwsza – szybka i prosta – polegająca na ustaleniu stałej miesięcznej kwoty dla każdego klienta oraz druga – bardziej czasochłonna i trudniejsza – uwzględniająca wiele czynników zmiennych. W pierwszej metodzie tracimy pieniądze, w drugiej czas. A gdyby tak połączyć te metody? Przekonajmy się czy takie rozwiązanie istnieje podczas MKBR!

Program XON stanowi odpowiedź na te potrzeby, oferując rozwiązanie, dzięki któremu comiesięczne rozliczenia z klientami są proste i szybkie, eliminując przy tym ryzyko pominięcia fakturowania dodatkowych prac wykonanych poza ryczałtem.

Najczęstsze metody wyceny usług stosowane przez biura rachunkowe

  1. Wycena według ryczałtu: To popularna metoda, w której klient płaci stałą miesięczną opłatę za określoną liczbę dokumentów. Kluczowe jest precyzyjne określenie zakresu prac objętych ryczałtem oraz regularna weryfikacja liczby dokumentów. Minusem tego rozwiązania jest to, że nie uwzględnia czasu potrzebnego na ich księgowanie oraz pozostałą obsługę klienta, co może prowadzić do zaniżania opłat ryczałtowych.
  2. Wycena według liczby godzin: W tym przypadku biura rachunkowe wyceniają usługi na podstawie rzeczywistego czasu pracy, mnożąc liczbę godzin przez stawkę godzinową. Jest to prosty i przejrzysty sposób wyceny usług, wymagający systematycznego ewidencjonowania czasu pracy na poszczególnych klientach.
  3. Wycena ryczałtowa plus usługi dodatkowe: Łączy zalety dwóch powyższych metod, oferując stałą miesięczną opłatę za określone prace oraz dodatkowe opłaty za prace wykonane poza ryczałtem. Przy tej metodzie rozliczeń, konieczne jest prawidłowe ewidencjonowania czasu pracy w podziale na prace ryczałtowe i dodatkowe.  

Kluczowe funkcje programu XON usprawniające proces wyceny usług

Peter Drucker słusznie zauważył, że „Nie można zarządzać czymś, czego się nie mierzy”. To dotyczy każdego elementu funkcjonowania biznesu – sprzedaży, kosztów, marży itd. Czy zatem należy mierzyć wszystko? Naturalnie, że nie, bo nie sposób mierzyć naszego doświadczenia i zaangażowania w obsługę klienta. To, co jest mierzalne, to czas poświęcony na usługi księgowe. Program XON wspiera biura rachunkowe w monitorowaniu tego czasu, aby mieć pewność, że cena, jaką klient płaci jest na właściwym poziomie. Oto kluczowe funkcje, które oferuje XON dla prawidłowych rozliczeń z klientami:

  1. Ewidencja czasu pracy – umożliwia bieżące rejestrowanie czasu pracy każdego członka zespołu, dokładnie określając, co, kiedy i dla jakiego klienta zostało wykonane oraz ile czasu zajęły poszczególne czynności.
  2. Raportowanie prac ryczałtowych – pozwala na monitorowanie czasu poświęconego na obsługę każdego klienta i analizę czasochłonności prac wykonywanych w ramach ryczałtu; dzięki temu możliwe jest prawidłowe określenie wysokości ryczałtów oraz okresowa weryfikacja rentowności umowy z każdym klientem.
  3. Raportowanie prac dodatkowych – umożliwia identyfikację i weryfikację prac dodatkowych wykonywanych dla klientów poza ryczałtem, które są dodatkowo płatne.
  4. Automatyzacja procesu fakturowania – pozwala na sprawne rozliczanie prac zarówno w ramach ryczałtu, jak i wykonywanych dodatkowo; umożliwia porównanie liczby zaksięgowanych dokumentów, rzeczywistego czasu obsługi klienta oraz kwoty ryczałtu; dodatkowo podpowiada, jakie kwoty zafakturować za prace dodatkowe.

Prawidłowa wycena oraz sprawne fakturowanie usług księgowych mogą stanowić nie lada wyzwanie, zwłaszcza w obliczu różnych metod rozliczeń z klientami. Program XON oferuje kompleksowe rozwiązanie, pozwalające na zachowanie przejrzystości i dokładności obliczeń. Dzięki funkcjom ewidencjonowania czasu pracy, raportowania oraz automatyzacji procesu fakturowania, pomaga określić właściwe kwoty wynagrodzenia za świadczone usługi. Wybór odpowiedniego narzędzia, może zatem znacząco wpłynąć na zyski i rentowność biura rachunkowego.

Polecane aktualności
27 listopada 2024
Wśród 500 najsilniejszych polskich marek znalazły się Targi Kielce, uplasowane w towarzystwie takich gigantów jak H&M, Philips, Visa czy MasterCard. To wynik corocznego badania medialności marek w Polsce, przygotowywanego przez magazyn „Press” we współpracy z PSMM Monitoring & More.
02 października 2024
Agencja Rozwoju Przemysłu oferuje wsparcie finansowe dla przedsiębiorstw w formie pożyczek inwestycyjnych i obrotowych, skierowanych do firm prowadzących pełną księgowość i osiągających odpowiednie przychody. W szczególności, ARP wymaga prowadzenia pełnej księgowości od firm, które korzystają z jej programów wsparcia, np. pożyczek na inwestycje w modernizację oraz pożyczek obrotowych wspierających płynność finansową​.
27 września 2024
Specjaliści z firmy Faktura.pl podzielili się z uczestnikami V Kongresu MKBR ciekawymi informacjami oraz wieloma studiami przypadku na temat przyspieszenia pewnych procesów w pracy księgowych. Prelekcja pod tytułem „Jak poprzez automatyzację procesów zwiększyć rentowność i konkurencyjność biura rachunkowego?” cieszyła się dużym zainteresowaniem.
27 września 2024
Jednym z punktów programu drugiego dnia 5. Międzynarodowego Kongresu Biur Rachunkowych w Centrum Kongresowym Targów Kielce była prezentacja ekspercka o możliwościach wykorzystania AI oraz Chatu GPT w pracy księgowych i doradców podatkowych. Zastosowanie znalazła w kilkunastu obszarach.
26 września 2024
Czy sztuczna inteligencja jest zagrożeniem dla księgowych? Czy wystarczy zacząć korzystać z narzędzi wspomagających pracę, by zwiększyć jej efektywność? Na te i wiele innych pytań odpowiedziała Beata Kostrzycka, Dyrektor ds. Rozwoju, wFirma podczas swoich warsztatów na V MKBR.
26 września 2024
Biura rachunkowe, podobnie jak wiele innych małych i średnich przedsiębiorstw, chcą być obecne w przestrzeni publicznej. O tym, jak prawidło określić strategię marketingową, dopasowaną do ich potrzeb rozmawiali w jednym z paneli podczas MKBR Wiktor Krasa, Jacek Wojtachnio i Matt Kosmaczewski.
26 września 2024
Po raz piąty branża rachunkowa spotyka się w Targach Kielce, aby podczas jednej z największych konferencji porozmawiać o tym, co napędza biura do działania, co trapi księgowych i co wzmacnia pozycję doradców podatkowych. Kongres potrwa przez dwa dni.
24 września 2024
Podczas tegorocznego Międzynarodowego Kongresu Biur Rachunkowych, w strefie Work Life Balance, wystawca Konkret Plus we współpracy z Action SA oraz ACCO Brands przygotuje wyjątkowe miejsce dedykowane pracownikom biur rachunkowych – Pokój Księgowej. Ta przestrzeń będzie nie tylko estetyczna, ale również funkcjonalna, zapewniając komfort i ergonomię pracy w zgodzie z najnowszymi przepisami prawa.