Aktualności
Wystawa i aukcja współczesnej sztuki sakralnej. Strefa Sztuki po raz drugi w Targach Kielce
Unikatowe obrazy, rzeźby i ikony
Wśród artystów, którzy zaprezentują swoje prace w tegorocznej Strefie Sztuki są między innymi:
- Sylwia Perczak - artystka szeroko działająca w świecie malarskim: należy do Związku Pastelistów Polskich w Nowym Sączu, ilustruje książki dla dzieci, a także pisze ikony. Malarka często bierze udział w wystawach indywidualnych i zbiorowych, niekiedy o tematyce religijnej. Jej religijne prace zawsze nawiązują do dawnej sztuki sakralnej, jednak zawiera w nich czasem odwołania do codziennego życia, często na współczesną modłę. Obrazy Sylwii Perczak świetnie wkomponują się zarówno w przestrzeń świecką, jak i sakralną.
- Krzysztof Sokołowski nie tylko tworzy nowoczesne obrazy sakralne, ale także projektuje wnętrza kaplic. Jego projekty są nietuzinkowe, minimalistyczne, pełne symboli chrześcijaństwa znanych od najdawniejszych czasów, lecz dopasowanych do współczesności. Odwiedzenie takiego wnętrza sakralnego stanowi pełnowymiarowe przeżycie duchowe. Projekt artysty został wcielony w życie przy budowie kaplicy w Klebarku Wielkim.
- Aleksander Grzybek - malarz i rzeźbiarz uwieczniający w swoich pracach przede wszystkim ludzi, w których sylwetkach ukrywa wiele przeżyć i odczuć, także tych duchowych. Artysta nie jest przywiązany do jednej techniki, tworzy obrazy olejne, akrylowe, a także malowane gwaszem. Wśród rzeźb wymienić należy niesamowite drewniane anioły, które wzbudzają podziw nie tylko ze względu na wielkość i jakoś wykonania, ale także zawarte w nich treści, emocjonalność i szczegółowość.
- Borys Fiodorowicz wzbudza ogromne zainteresowanie, dzięki niezwykłym obrazom, które tworzy. Artysta zawsze odnosi się do sztuki religijnej, przede wszystkim ikon; dostrzegamy to przede wszystkim w malowanych na desce portretach świętych czy scenach religijnych ze złotym tłem. Temat prac Fiodorowicza jest zawsze podwójny, przewrotny, łączący sacrum z profanum, czasem żartobliwy lub moralizujący. Malarz nie boi się pokazywać przesłania w ikonach poprzez zestawienie postaci świętych z dodatkiem współczesności.
- Joanna Mieszko jest spadkobierczynią stylu Edwarda Dwurnika i Nikifora, podejmuje temat architektury i metropolii, a także komentuje współczesną kondycję ludzką. Jej pełne szczegółów weduty często prezentują sylwetki kościołów z różnych polskich miast. Ich wielkość jest uwypuklona dzięki niewielkim budowlom zgromadzonym wokół nich.
- Jan Dubrowin, mistrz nowoczesnego akademizmu, który tematy sakralne wprowadza do świata polskiej ludowości i tradycyjnych obyczajów. Artysta świetnie odzwierciedla noc, malując nokturny pełne mistycyzmu, podniosłej atmosfery i duchowości.
Ważną część Strefy Sztuki stanowić będą nowoczesne, abstrakcyjne, często minimalistyczne ikony stworzone przez artystów związanych ze Stowarzyszeniem Nowica.
Dzieła do wylicytowania
Aukcja sztuki Sacrum obejmująca wszystkie z prezentowanych prac będzie prowadzona na żywo drugiego dnia targów, we wtorek, 11 czerwca od godziny 17 w Targach Kielce. Udział w aukcji będzie można wziąć na dwa sposoby – na miejscu w Targach Kielce oraz online. Dzieła będą do wylicytowania za pośrednictwem internetowej platformy onebid.pl, poprzez zlecenie z limitem lub telefonicznie. Cały katalog, regulamin aukcji i instrukcję licytacji będzie można znaleźć na stronie www.artinhouse.pl.
Zainteresowanie ubiegłoroczną aukcją przerosło oczekiwania organizatorów. Kwota wylicytowanych w Targach Kielce dzieł wyniosła łącznie ponad 160 tys. złotych.
Wstęp na targi jest bezpłatny. Wystarczy się zarejestrować poprzez stronę: https://www.targikielce.pl/sacroexpo/rejestracja-zwiedzajacych