Aktualności
Z Monachium, przez Stany, do Kielc! Zwycięskie samoloty bezzałogowe na Aviation Expo.
Podczas wydarzenia będzie można przyjrzeć się maszynom, poznać tajniki ich budowy, a przede wszystkim porozmawiać z młodymi autorami samolotów, które deklasują ogólnoświatową konkurencję, gdziekolwiek się pojawią.
Studenckie międzywydziałowe koło naukowe SAE AeroDesign (Politechnika Warszawska) z ponad 30 letnią historią zajmuje się budową bezzałogowych udźwigowych statków powietrznych na zawody SAE International i AirCargo Challenge.
Podczas zawodów AirCargo Challange w Monachium młodzi konstruktorzy przyjechali z bezzałogowym samolotem dostawczym wykonanym głównie z włókna szklanego i węglowego. Przy długości 1.8m, rozpiętość skrzydeł 2.3m, a masie własnej 2.5kg może przewieźć ładunek ważący 3,3kg. Podczas zawodów ładunkiem były worki z krwią.
- Samolot do wystartowania potrzebuje tylko 60m pasa startowego, a jego podwozie jest przygotowane do startu z pasa trawiastego. Samolot przystosowany jest do łatwego transportu. Bez trudu można go rozłożyć i przetransportować w skrzyni o wymiarach 1100x40x250 mm – mówi Wiceprzewodniczący SMKN SAE AeroDesign, Bartosz Zięzio.
Podczas zawodów SAE International, odbywających się w Teksasie zwycięską maszyną polskich studentów był samolot klasy Micro - wykonany z 80% z włókna węglowego, w układzie tzw. latającego skrzydła. Jego zadaniem jest transport ładunku w postaci kartonowych pudełek wielkości małej pizzy. Maszyna otrzymała pierwsze miejsce w kategorii: Najszybszy samolot na zawodach SAE Aerodesign 2022. Wyposażony jest w składane, sterowalne podwozie oraz posiada system stabilizacji lotu. Masa własna – 1,4kg Masa startowa – 1,8kg Rozpiętość – 48” (1,22m) Prędkość przelotowa – 39 kt (72km/h).
Zwycięskie maszyny oraz ich utalentowanych konstruktorów będzie można zobaczyć na żywo podczas targów lotniczych Aviation Expo w Targach Kielce, 17-18 września 2022 roku.