Aktualności
Zielona energia i pełna cyfryzacja to oszczędności dla budżetu firm. Seminarium Foundry Goes Green
"Przemysłowa jesień" w Targach Kielce skupiła przedsiębiorców branży odlewniczej. W środę liczni przysłuchiwali się prelekcjom zorganizowanym w ramach seminarium technicznego Foundry Goes Green.
Uwagę szerokiego grona przyciągnęła prezentacja Anny Dębowskiej z firmy Luneos Polska o tym, ile można zaoszczędzić na transformacji energetycznej i dlaczego jest to dziś strategiczna konieczność dla przedsiębiorstw. – W ramach transformacji energetycznej firma może skorzystać z szerokiego pakietu możliwości, a zastosowanie pełnego prowadzi do całkowitego przejścia na zieloną energię, co generuje ogromne oszczędności – mówiła. Podała przykład firmy, która zainstalowała pełny pakiet Transformacji energetycznej 360, w tym pompa ciepła, fotowoltaika, kogeneracja, oświetlenie led, dzięki czemu w ciągu 15 lat zaoszczędziła 28 milionów złotych.
Z kolei na oszczędność czasu, energii i finansów oraz usprawnienie wszystkich procesów zachodzących w firmie wpływa cyfryzacja.
-Zaawansowane oprogramowanie do zarządzania firmą ERP pozwoliło na pełną integrację wszystkich obszarów, czyli produkcji, sprzedaży, zakupów, kontroli jakości – mówił Wojciech Kwilosz, dyrektor produkcji w przedsiębiorstwie Odlewnie Polskie.
Jak wyjaśniał, dzięki temu, że system abas ERP jest zainstalowany we wszystkich gniazdach produkcyjnych, dane z etapów produkcji są dostępne online dla szerokiego grona zainteresowanych – planistów, technologów, działu sprzedaży. – Dzięki modułowi Laboratorium mamy wgląd nie tylko w dane produkcyjne, ale i w jakościowe, dotyczące każdego materiału i odlewu – tłumaczył dyrektor.
- System abas pozwala na obsługę wszystkich procesów w odlewniach żeliwnych, staliwnych, aluminium... W każdym nowym wdrożeniu dokładamy kolejne funkcjonalności dedykowane danej firmie – opisywał Łukasz Rasała, członek zarządu w abas Business Solutions Poland. - Dwie duże innowacje wdrożyliśmy w Odlewniach Polskich, pierwszą w zarządzaniu i wytapianiu, a mianowicie w obsłudze podwytopotów, a drugą w planowaniu linii automatycznego zalewania z odpowiednim układaniem.
Jak zaznaczał, abas pozwala na obsługę pełnego procesu produkcyjnego, czyli od wejścia materiału do magazynu, przez kontrolę, planowanie i produkcję rdzenia, zarządzanie i planowanie formowania, zalewania, wybijania, oczyszczania, po sprzedaż odlewu, który w tym procesie powstaje.
Dyrektor Kwilosz z Odlewni Polskich zaznaczał, że pełna cyfryzacja usprawnia pracę i pozwała na szybkie podejmowanie decyzji, także finansowych. - abas gromadzi absolutnie wszystkie dane produkcyjne, finansowo - księgowe, co pozwala szybko mieć informację i decydować, co robić. Danymi można obracać na różne sposoby, tylko wyobraźnia nas ogranicza – podkreślił dyrektor Kwilosz.
W czasie seminarium pracownicy Akademii Górniczo-Hutniczej z Krakowa, opowiedzieli z kolei o Technologii Przemysłu 4.0., która jest jednym z kierunków kształcenia na krakowskiej uczelni. Jej absolwenci po ukończonych studiach są gotowi do podjęcia pracy w firmach funkcjonujących w ramach szeroko pojętej czwartej rewolucji przemysłowej. Prof. dr hab. Rafał Dańko, prorektor uczelni, prof. dr hab. inż. Marcin Górny, dziekan wydziału odlewnictwa AGH oraz dr hab. inż. Paweł Malinowski, lider programu rozwoju 4.0 w wydziale odlewnictwa dyskutowali także o kształceniu kadr i zwracali uwagę, że nie łatwo jest zachęcić dziś młodych ludzi do wybierania tych kierunków.
Na finał seminarium o tym, dlaczego ekologiczne odlewnie polegają na energooszczędnej filtracji powietrza wylotowego mówił Christian Kurtsiefer, General Manager KMA Umwelttechnik GmbH.