aktualnosci-mspo2012-zolnierze.jpg
Wojsko świetnie czuje się na Salonie - już od dwudziestu lat!

Żołnierze na kieleckim Salonie

05 września 2012
MSPO w barwach moro

Od lat nieodłącznym elementem Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego jest wystawa Sił Zbrojnych RP, stanowiąca doskonałą okazję do zaprezentowania zmieniającego się oblicza polskiego wojska. Goście licznie odwiedzający stoiska wystawy mają okazję zobaczyć najnowocześniejsze wyposażenie żołnierzy – zarówno to użytkowane na co dzień, w kraju jak i podczas misji zagranicznych.

W sumie Siły Zbrojne skierowały do Kielc blisko 800 żołnierzy i ponad 100 jednostek sprzętu. Największe elementy, liczące po około 300 ludzi wydzieliły Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych i Wojsk Lądowe. Dzięki zgromadzeniu różnorodnego sprzętu, od przysłowiowego naboju do ważących po kilkadziesiąt ton transporterów opancerzonych i pojazdów specjalnych, hala w której zorganizowano Wystawę Sił Zbrojnych, cieszy się dużym zainteresowaniem.

Żołnierze Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych zaprezentowali wybrane elementy zabezpieczenia logistycznego wojsk w warunkach polowych, laboratoryjnych oraz dydaktycznych. Dużą uwagę zwiedzających przyciągają między innymi stoiska szefostwa Służby Uzbrojenia i Elektroniki, szefostwa Służby Czołgowo-Samochodowej, szefostwa Eksploatacji Sprzętu Inżynieryjnego i OPBMR oraz ośrodków badawczo wdrożeniowych służby żywnościowej i mundurowej. Logistycy z Inspektoratu Wsparcia wśród licznie prezentowanego sprzętu pokazali pojazd ciężarowo-osobowy wysokiej mobilności, ruchomy warsztat sprzętu OPBMR, podnośniki widłowe, pojazdy pilotujące, pojazd podwodny LBV – 150 i namioty techniczne.

Dynamiczne otwarcie wystawy przygotowali żołnierze Wojsk Lądowych. Lądowo-powietrzny pokaz współdziałania żołnierzy 17 Brygady Zmechanizowanej z Wędrzyna i 25 Brygady Kawalerii Powietrznej przykuł uwagę Zwierzchnika Sił Zbrojnych i wszystkich biorących udział w otwarciu MSPO. Sprzęt i uzbrojenie zaprezentowane przez żołnierzy m.in. 1 i 2 pułku saperów, Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych, 8 pułk przeciwlotniczy cieszył się szczególnie dużym zainteresowaniem zwiedzających. Widzowie mogli przekonać się jak potężne są transportery Rosomak czy wyrzutnie rakietowe Langusta, a także wziąć do ręki Beryla i chociaż przez chwilę poczuć się prawdziwym żołnierzem. Nie były to jednak jedyne atrakcje przygotowane przez żołnierzy Wojsk Lądowych. Warto było zobaczyć: radiolokacyjny zestaw rozpoznania artyleryjskiego Liwiec, przeciwlotniczy rakietowy wóz bojowy OSA-P, wozy automatyzacji dowodzenia, urządzenia szkolno treningowe, sprzęt saperski, w tym demonstrację działania robotów inżynieryjnych i wiele innych rodzajów uzbrojenia i wyposażenia.

Na wystawie swoje stanowiska mają również Żandarmeria Wojskowa prezentująca samochody i motocykle, Marynarka Wojenna, która przywiozła z sobą m.in. trał wzbudnikowy akustyczno-magnetyczny PROMIENICA oraz robota SIBOTIX LBV150.

Swoje stoiska przygotowała także Wyższa Oficerska Szkoła Sił Powietrznych z Dęblina, która zaprezentowała całą gamę urządzeń szkolno-treningowych i trenażerów służących do szkolenia personelu latającego i naziemnego.

Bardzo chętnie odwiedzano też stoiska informacyjno-promocyjne przygotowane przez wszystkie rodzaje sił zbrojnych, a także Departament Wychowania i Promocji Obronności MON. Na targach znalazło się też stoisko Stowarzyszenia Rannych i Poszkodowanych w Misjach Poza Granicami Kraju.

Tegoroczna jubileuszowa edycja MSPO potwierdziła fakt znany od dwudziestu lat, że nie ma Salonu bez wojska, a wojsko dobrze czuje się na Salonie.