SACROEXPO (10-12.06.2024)
XXV Międzynarodowa Wystawa Budownictwa i Wyposażenia Kościołów, Sztuki Sakralnej i Dewocjonaliów SACROEXPO
O wydarzeniu
Uwaga na fałszywe przesyłki ❱❱
Za nami najważniejsze spotkanie branży sakralnej w Europie. Sztukę sacrum niemal z całego świata zaprezentowano w Targach Kielce
Wystawa Sacroexpo już od ćwierć wieku przyciąga miłośników i twórców sztuki sakralnej z całego świata. Wydarzenie obfitowało w różnorodne ekspozycje: współczesnej sztuki religijnej i słowackiego malarstwa sakralnego, bogactwa tradycji maronickiej oraz wystawę szkoły pisania ikon. Oferta targów zachwyciła różnorodnością dewocjonaliów, akcesoriów i szat liturgicznych oraz elementów wyposażenia kościołów. W wydarzeniu wzięło udział blisko 200 wystawców z 14 krajów, a wystawę odwiedziło kilka tysięcy osób.
W jednym miejscu tradycja i nowoczesność
Oprócz stałej oferty Sacroexpo w postaci obrazów, ikon, rzeźb i figurek, a także gadżetów i pamiątek religijnych, nie zabrakło elementów do ubioru od stóp do głów w tym m.in. oryginalnego obuwia od polskich zakładów rzemieślniczych, najwyższej jakości szat liturgicznych i koszul w najmodniejszych wzorach, a także różnorodnych nakryć głowy od renomowanych producentów odzieży. Studio Prata oferowała wyjątkowy ornat „Św. Stanisława Patrona Polski, a Pracownia Haftu Artystycznego ZYGZAK kolekcję szat liturgicznych zdobionych regionalnym haftem kaszubskim. Na jubileuszowych targach Sacroexpo można było zobaczyć również najnowsze rozwiązania technologiczne dla kościoła i wiernych. Wśród prezentowanych produktów znalazł się system e-kuria.pl - nowoczesna platforma ułatwiająca zarządzanie, administrację oraz codzienne funkcjonowanie wspólnot kościelnych. Szeroką gamę produktów wspierających działania kościelne oferowała również firma Indico Plus. Jednym z nich jest aplikacja drogowskaz wskazująca wiernym drogę do Kościoła, najbliższe miejsca Mszy Świętych, spowiedzi oraz nabożeństw. Kolejnym ciekawym rozwiązaniem od firmy Parafia Plus była elektroniczna księga intencji – system rezerwacji intencji Mszy świętych oraz aplikacja do przyjmowania i zarządzania intencjami. Bezgotówkowe zbieranie darowizn jest możliwe za pomocą urządzenia "eDatek" oferowanego przez przedsiębiorstwo prywatne Numen oraz nowoczesne ofiaromaty od M13 Group podczas targów.
Wystawa i aukcja sztuki oraz spotkania z artystami
Z inicjatywy Domu Aukcyjnego Art In House, w kieleckim ośrodku już po raz drugi powstała Strefa Sztuki, w której zaprezentowano nowoczesne i oryginalne prace o tematyce religijnej: obrazy, rzeźby oraz ikony. Odwiedzający targi mogli spotkać się i porozmawiać osobiście z cenioną artystką Sylwią Perczak, z malarzem i rzeźbiarzem Aleksandrem Grzybkiem oraz Krzysztofem Sokołowskim projektującym minimalistyczne wnętrza kaplic. Drugiego dnia targów, 11 czerwca przeprowadzono Aukcję Sacrum wszystkich z prezentowanych dzieł. Łączna kwota wszystkich z licytowanych prac wyniosła niemal 150 tys. złotych
Słowackie malarstwo religijne i bogactwo tradycji maronickiej
Podczas tegorocznej edycji Sacroexpo prezentowano sztukę sakralną niemal z całego świata. Po raz pierwszy można było obejrzeć prawie 100 prac słowackich artystów na wystawie zorganizowanej we współpracy z galerią Artem w Słowacji. Eksponowane dzieła prezentowały bogactwo idei, nurtów opinii, doskonałość artystyczną, zjednoczone szacunkiem dla Najwyższego. Odzwierciedlały poszukiwanie wartości życia, historię oraz szerzenie dobra, zachowując przy tym autentyczność ekspresji artystycznej. Premierowo zorganizowano również ekspozycję „Światło wschodu w sercu chaosu”, której celem było zaprezentowanie bogactwa liturgicznego Kościoła katolickiego obrządku wschodniego, szczególnie tradycji maronickiej. Na wystawie zaprezentowano oryginalne manuskrypty, faksymile Księgi Psalmów z XVII wieku, a także liturgiczne księgi katolickie w językach arabskim i syryjskim. Ogromny zachwyt wzbudziły szaty liturgiczne stosowane w obrządku maronickim, autorstwa libańskiego projektanta Maged Bou Tannous. Artysta projektował szaty między innymi dla papieża Franciszka z okazji odprawianej przez niego mszy świętej na Cyprze oraz dla papieża Benedykta XVI.
Spotkania autorskie z ks. prof. Witoldem Kaweckim oraz ks. Sebastianem Picurem
Na Sacroexpo odbyła się wyjątkowa rozmowa z księdzem Witoldem Kaweckim, autorem książki "Podróże po Włoszech z Artemizją Gentileschi". To nie tylko przewodnik po malowniczych zakątkach Włoch, ale również opowieść o życiu i twórczości jednej z najbardziej znaczących, ale nieznanych artystek baroku. Prelekcja księdza Kaweckiego połączyła elementy historyczne, artystyczne oraz duchowe, oferując głęboki wgląd w kontekst epoki i indywidualne podejście artystki, Artemizji Gentileschi do malarstwa. W trakcie targów można było wysłuchać również rozmowy z tiktokerem i youtuberem ks. Sebastianem Picurą, kapłanem archidiecezji przemyskiej. Od kilku lat aktywnie angażuje się on w ewangelizację w Internecie, zwłaszcza na TikToku. Pragnie, aby ten „nowy kontynent”, na którym przebywa mnóstwo osób, w jak największym stopniu był wypełniony Bożymi treściami. Owocem miłości do Boga i ewangelizacyjnej posługi wśród młodzieży stały się dwie książki ks. Sebastiana Picura "Holy Game” oraz książka „Co ksiądz sądzi o…”.
Konferencja o przyszłości kościoła katolickiego w Polsce
Okazją do przeprowadzenia otwartych rozmów na temat roli i znaczenia Kościoła w Polsce w dobie zewnętrznych wyzwań i wewnętrznych przemian była debata „Katolicyzm jutra. Dyskusja świeckich o polskim Kościele” organizowana przez Centrum Duszpasterskie Wesoła54. Wzięli w niej udział Monika Białkowska, teolożka i dziennikarka, Aneta Liberacka, redaktor naczelna portalu Stacja7.pl i Wydawnictwa Stacja7, Paweł Milcarek, historyk i filozof oraz Zbigniew Nosowski, teolog i socjolog. Nie zabrakło wskazówek na temat tego, co należy zmienić w polskim Kościele. Zasadnicze tezy, dominujące w dyskusji, oscylowały wokół pytania m.in. jakie kroki należy podjąć, aby ocalić katolicyzm dla przyszłych pokoleń.
Nagrody targowe i medale honorowe wręczone na targach
Podczas uroczystej gali na Sacroexpo w Kielcach doceniono innowacyjne produkty, wyjątkowe aranżacje stoisk oraz wspaniałe osoby, które miały nieoceniony wkład w rozwój branży sakralnej. Wydawnictwo Polskiej Prowincji Dominikanów „W Drodze” nagrodzono za serię katolicki komentarz do Pisma Świętego, a Wydawnictwo Jedność otrzymało Medal Honorowy J.E. Prymasa Polski ks. Abp Wojciecha Polaka za Torę, czyli Pięcioksiąg Mojżesza. Doceniono również innowacyjne rozwiązania takie jak wzmacniacz z cyfrowym mikserem od firmy CTS oraz przywracanie funkcji użytkowej zabytkowemu mechanizmowi zegara wieżowego przez firmę Rduch Bells & Clocks. Podkreślono również wartość wyjątkowych prac i projektów: ornat „Św. Stanisława Patrona Polski” od Studia Prata, kolekcję szat liturgicznych zdobionych regionalnym haftem kaszubskim od Pracowni Haftu Artystycznego ZYGZAK oraz kawę od Pallotyńskiej Fundacji Misyjnej SALVATTI.pl. Medal i wyróżnienie Targów Kielce otrzymały również firma Jawa za walory estetyczne i edukacyjne gry planszowej "Wielka Ewakuacja - Noe ratuje zwierzęta" oraz Pracownia Snycerka Andrzeja Burkota za podtrzymywanie tradycji warsztatu snycerskiego. Styl wystąpienia targowego doceniono u takich firm jak: Miranda, Axencia Turismo De Galicia, Krakowski Zakład Witrażów S.G. Żeleński oraz firma Haftina Textile Group i Boże Atelier za wspólne wystąpienie firm.
26. edycja Wystawy Sacroexpo odbędzie się od 2 do 4 czerwca 2025 roku w Targach Kielce.